Osvědčilo se nám

Pokud máte přebrané korálky, je lepší je skladovat v zipových pytlíkách, kolem krásné a praktické krabičky se vejde jen málo dětí.

Více...


Odlévání stop

Čas přípravy
5 minut
Čas realizace
1 hodina
Místo
venku
Roční období
celý rok
Počet účastníků
10 - 10
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
8. 4. 2018
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Příroda, P6, sádra, stopy, jemná motorika
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Poznávací
Oddílová schůzka
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: sociální a personální, pracovní.


Poznávání stop, cvičení v trpělivosti, jemné motorice.

Motivace

Stopy otisknuté do bahna či do sněhu jsou krásné. Ale pomíjivé. A co takhle vyrobit si památku na takový otisk? Kolik různých zvířat se nám takhle podaří „ulovit“?

Potřeby

 

Sádra, nádoba na rozdělání sádry, voda, 3—5 cm široký proužek tvrdého papíru, kancelářské sponky.


K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

 

Provedení

 

Nejlépe se odlévají otisky stop v zaschlém bahně na cestě, u potoka nebo na poli. Stopu, kterou chceme odlévat, je třeba očistit (vyfouknutím) od jehličí, písku, větviček a podobně. Kolem stopy vytvoříme rámeček z tvrdého papíru, který spojíme sponkami. Stopu je vhodné ještě před samotným odlitím lehce zaprášit sádrou. V nádobě rozděláme sádru s vodou (vždy přidáváme sádru do vody) a umícháme středně hustou kaši, kterou opatrně nalijeme do stopy a vyplníme prostor rámečku. Nyní necháme stopu asi 30 minut schnout a poté odlitek opatrně vyjmeme a dosušíme. Je vhodné každou takto odlitou stopu opatřit „razítkem“ (datum a místo nálezu, druh zvířete).

Pomocí takového odlitku je následně možné vytvořit stopy do hlíny při dalších hrách. Nebo lze odlít tzv. mrtvou stopu (tedy tu, kterou jsme našli a odlili původně). Sádrový odlitek potřeme voskem nebo tukem a obtiskneme do měkké sádry připravené v rámečku.

Je vhodné s sebou sádru při některých výletech nosit a zajímavé stopy odlévat. Vznikne tak sbírka odlitků stop zvířat, která žijí v našem okolí.

Varianta: Pro děti bývá velmi zábavné odlévat si vlastní stopy. Na takové odlitky je třeba vlhké a nepříliš řídké bahno (lze jej také nabrat do lavoru a odlitky tvořit v něm). Každé dítě otiskne svou bosou nohu do bahna, kam poté nalijeme rozdělanou sádru. Necháme ztuhnout (cca 30 minut) a opatrně vyjmeme a dosušíme. Odlitky opět opatříme datem a jménem dítěte. Atraktivní a velmi zábavnou soutěží je následně jen podle velikosti a tvaru nohy odhadovat, komu který otisk patří.


Na tuto činnost lze navázat v soutěži Pionýrská stezka.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda a Poznání.

 

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.